Konstancin-Jeziorna znów w czołówce rankingu

Gmina Konstancin-Jeziorna po raz kolejny znalazła się w czołówce Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Podobnie jak przed rokiem zajęła piąte miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość w latach 2003–2019.

Ranking powstaje w ramach projektu badawczego pt. „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”, realizowanego od wielu lat przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. 


Trzy obszary rozwoju

Zestawienie najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość samorządów opracował zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka na podstawie 15 zmiennych wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Punktowano w nim m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne na mieszkańca, procent wydatków przeznaczanych na transport i łączność w gminie oraz dochodów własnych w dochodach budżetu gminy. 


W czołówce

Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są dane Głównego Urzędu Statystycznego. Tym bardziej cieszy wysokie, piąte miejsce gminy Konstancin-Jeziorna w tym niezależnym rankingu. Wyżej od nas były tylko: Kąty Wrocławskie, Siechnice, Ożarów Mazowiecki i Dziwnów. Niestety z uwagi na ograniczenia wywołane pandemią w tym roku nie odbyła się konferencja w Sali Kolumnowej Sejmu RP, podczas której polskim samorządom wręczane były pamiątkowe dyplomy.

źródło: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, fot. Konstancin-Jeziorna News

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »